İşlenmiş Gıdalar

Yazar ilmare 27/05/2019 1 Yorum(lar) iL MaRe,

 

Amerikalı bir doktor işlenmiş gıdalar üzerine  deney yaptı: fast food restoranında bir menü aldı ve birkaç yıl boyunca yemeği masasında "unuttu".Bunu neden yaptığı sorulduğunda ise , “insanlara bedenlerine neler koyduğunu göstermek için ” dedi."işlenmiş gıdalar" , gerçek gıda değildir. Zamanla gerçek gıda bozulur, küflenir, ayrışan bir koku çıkar. "işlenmiş gıdalar" ise orijinal boyutlarını, şekillerini ve tutarlılıklarını korurlar. Bu nedenle vücudumuzun , bu gıdaları  ayrışması ve sindirilmesi için gerçek gıdalardan daha fazla çalışmalıdır. Sindirim sistemi vücudumuzdaki en önemli döngülerden biridir. Vücudun gerekli maddeleri aldığı, parçaladığı ve tüm sisteme dağıttığı bir merkez işlevini görür. İşlenmiş gıdalar doğal liflerden, enzimlerden, vitaminlerden ve diğer besleyici ögelerden mahrum oldukları için sindirim sistemini mahveder. Onlar market rafında çürümeden ve bozulmadan aylarca beklemek için tasarlanmıştır. Bu tarz yiyecekleri düzenli olarak tüketmek, vücuda yararlı bakterileri ve enzimleri öldürerek içinizdeki ekosistemin dengesini bozar ve bedeninizi birçok hastalığa karşı savunmasız bırakır.

Eğer marketten aldığınız herhangi bir işlenmiş gıdanın etiketindeki içerik kısmını inceleyecek olursanız bilmediğiniz birçok isimle karşılaşacaksınız. Bunun nedeni ise içeriğin gerçek besinlerden oluşmamasıdır. İşlenmiş gıdalar genelde şunları içerir:

Koruyucular: Çürümeyi engelleyen kimyasallar
Renklendiriciler: Besine belirli bir renk vermeyi sağlayan kimyasallar
Aroma: Besine belirli bir tat veren kimyasallar
Kıvam artırıcılar: Besine belirli bir kıvam/doku veren kimyasallar

Etiketteki içerikte tüm kimyevi maddeler yazmak zorunda da değildir. Örneğin, yapay tatlandırıcı ibaresini gördüğünüzde, yaklaşık on tane daha kimyevi maddenin gıdanızda bulunduğundan emin olabilirsiniz. Bu tarz kimyasalların vücutta yarattığı tahribat hakkında sayfalarca yazı yazılabilir fakat en belirgin olarak erken yaşlanmaya, kemikte yapı bozulmalarına, organ işlev bozukluklarına ve kansere yol açtığı araştırmalar tarafından da belirtiliyor.

Eğer unutkanlıktan ve konsantrasyon eksikliğinden şikâyetçiyseniz beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirme vaktiniz gelmiş demektir. Oxford Ünversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre abur cubur tüketimi kişiyi sinirli, rahatsız ve huzursuz bir ruh haline sokuyor. Örneğin, çikolata, gofret, kola, gazoz, bisküvi gibi gıdalar vücutta kan şekerinin orantısızca yükselmesine, insülin patlamasına sebep olur. Bu yüksek miktar şekerin vücutta tamamladığı tepkimenin sonunda ise size kalan baş ağrısı, çalkantılı ruh hali ve gerginlik olur. Bu işlenmiş gıdaları organikleriyle değiştirirseniz, ruh halinizi düzeltebilir, enerjinizi artırabilir ve daha sakin hissedebilirsiniz.

1 Yorum(lar)

Sezgi:
27/05/2019, 06:57:48 PM
Yanıtla

Faydalı bir yazı olmuş, teşekkürler

Yorum bırak