Kurumsal


PAOLO CHIARI SRL & IL MARE HAKKINDA


Paolo Chiari Srl 1976 yılında, Floransalı sanatcı Paolo Chiari'nin yaratıcılığını, bilgelik ve özgünlüğünü seramik ile  harmanlayarak üretimine cüceler ve periler başta olmak üzere efsanevi karakterler tasarlaması ile başladı. 1990' ların başlarında Paolo Chiari'nin ilgi odağı bu yaratıklardan ev aksesuarlarına kaymıştır ki bunlar arasında fantastik figürler içeren kavanozlar, fincanlar, ev ve hobi aksesuarları sayılabilir.

Özellikle, sebze ve meyve ve hayvan figürlerini form değiştirerek oluşturduğu mutfak aksesuarları bir çok evin vazgeçilmezi olmuş ve o yıllarda tüm dekarasyon dergilerinde en az bir iki tane Paolo Chiari trendi yer aldı. 90'ların ortalarında, Paolo Chiari sınırlarını genişleterek Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Fransa, diğer Avrupa ve Güney Amerika ülkeleri gibi yabancı pazarlara açıldı. Böylece Floransa zevki ve üstün nitelikli İtalyan ürünleri dünyaya tanıtılmış oldu. Dekoratif mutfak eşyalarında yakaladığı başarıya rağmen, Paolo Chiari firması yaratmış olduğu hayal dünyasına fantastik satranç takımları, hobi oyunları,ev aksesuarları, sabun, duş jeli ve banyo tuzları da ekledi. Bugüne dek Paolo Chiari ürünlerini/eserlerini taklit etmeye kalkışanlar olmuş fakat başarılı olamamışlardır.

Yaratıcılığı ve üstün hayal gücü ile dahi Chiari “İtalyan Yapımı” trend yakalamış ve tüm dünyanın takdir ve beğenilerini kazandı. Yaratıcılığı ve üstün hayal gücü ile sektörde fark yaratan Paolo Chiari zaman içerisinde tasarım ekibinide genişleterek İtalya sınırlarınıda aşıp ABD den Uzakdoğuya Güney Amerikadan Holladaya kadar dünya pazarına yayılarak sektörde fark yarattı.

Yaşamında büyülü ve renkli bir köşe açmak isteyen herkes için tasarımlarına ve üretimlerine hep daha fazla yaratıcılık ekleyen Paolo Chiari 2013 yılından itibaren iL MaRe firması distribütörlüğünde bu eşsiz tasarımlarını Türk alıcılarının beğenisine sunmaktadır.

1991 yılından günümüze değin İtalya da  özel kreasyonları ile mutfak dekorasyonunda  büyük beğeni kazanmış Nadir firmasının Türkiye distribütörlüğünü 2015 yılında bünyesine katmıştır.PAOLO CHIARI EFSANESİ


Firmanın doğuşu halen gizemini koruyor .

F.F.karakteri Paolo Chiarinin yaratıcılığı temsil eden  alt karakteri, her şey onunla başlıyor.

F.F.*efsanesine göre( ki kendisi uzun yıllar terapi görmüştür), 70'lerin başlarında ormanın içinde  tesadüfen bulduğu kırık dökük ahşap bir evin içinde,kilden yapmış olduğu cüceleri somatostatin*hormonu da eklemeyi unutmayarak  canlandırmaya çalıştı. Zaman içerisinde cücelerin yanısıra cadı, değişik yaratık ve alışılagelmemiş formlarda hayvan figürleri tasarlamaya başladı. 

Bir süre sonra F.F. ufak bir sorun ile karşılaştı. Kil! Tüm kili bitmişti ve malesef artık kil satın almak zorundaydı, ama hiç parasıyoktu. Aniden bir fikir aklına geldi! Hayal dünyasında yaratmış olduğu,sadece kendisi için yaptığı bu tasarımları kil alabilmek için satmalı ve para kazanmalıydı...Bir gün F.F' nin yarattıklarından tesadüfen haberi olan bir satış elemanı F.F 'nin harabeye dönmüş evine uğradı..

F.F bazı tasarımlarının büyük beğeniyle karşılandığı hatta gazetelerde haber ve fotoğraflarının yayınlandığını söylese de, onu kimsenin ciddiye aldığını söyleyemeyiz.F.F.'nin sıradışı hayal gücünün yansıması ve geleceğe korku ile bakmasına ve endişelerine rağmen cesaretini toplayarak 1976 yılında Paolo Chiari ile çalışmaya başladı. F.F.'nin bitmek tükenmek bilmeyen hayal gücü ve yeteğinden güç alan Paolo Chiari geçen zaman içerisinde dikkate değer bir gelişme göstererek, İtalya ve dünya pazarında yer aldı. Satışları inanılmaz derecede arttı ve seramikte İtalya'nın öncülerinden oldu.

Tüm ürünlerimizde yer alan tasarım karakterlerin kendilerine ait farklı bir hikayesi olması. Her karakter Paolo Chiari' nin kurguladığı Mondo Magico (sihirli Dünya) adı verilen masal dünyasının bir parçası . Bu dünyada çeşitli bölgeler bulunuyor örnek vermek gerekirse "Draghi da Vetro" ejderha camı şehri.Efsaneye göre  kumun  bu bölgede yaşayan ejderhaların aleviyle cama dönüştüğüne inanılmakta. Bunun gibi her materyalin kendine ait bölgesi ve hikayesi bulunuyor. Karakterlerin üzerideki simgeler ve kıyafetler Avrupa'nın mitolojik ve klasik hikayelerinden esinlenilerek tasarlanmıştır.

Fantastik bir dünya bizimkisi....